Istnieje żart wśród par, że to ta druga strona najbardziej cierpi przez chrapanie partnera. Oczywiście, poniekąd to prawda, jednak to nie oznacza, że chrapanie w ogóle nie wpływa na osobę, która zmaga się z takim przypadkiem. Jakość snu jest zaburzona i chociaż nie wydaje się, żeby to miało natychmiastowy wpływ, to w ciągu kilku lat to może poważnie odbić się na zdrowiu. Jeszcze szybsze skutki zauważymy przy bezdechu sennym. Na szczęście istnieje skuteczna metoda terapii, która może pomóc w rozwiązaniu tych problemów — NightLase.
Skąd bierze się chrapanie i bezdech senny?
Chrapanie i bezdech senny, chociaż mają różne przyczyny, to często są ze sobą powiązane. Chrapanie występuje, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest ograniczony lub blokowany. To z kolei prowadzi do wibracji tkanek miękkich, takich jak podniebienie miękkie, łuki podniebienne i język. Bezdech senny występuje, gdy drogi oddechowe zostają całkowicie zablokowane, powodując przerwy w oddychaniu podczas snu.
W jakich przypadkach najczęściej obserwujemy te problemy? Przyczyny chrapania i bezdechu sennego mogą obejmować otyłość, wiotkość mięśni podniebienia i gardła, wady anatomiczne, takie jak wydłużone podniebienie miękkie czy polipy nosa, zmiana diety, a także nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.
NightLase — terapia chrapania
i bezdechu sennego Gdańsk
NightLase to innowacyjna metoda terapii, która dopiero od niedawna coraz częściej pojawia się w gabinetach stomatologicznych. Warto pomyśleć o tym zabiegu jak o rewitalizacji tkanek, co często wykonuje się w medycynie estetycznej. Tylko tutaj nie działamy na twarzy, ale we wnętrzu jamy ustnej. Podczas zabiegu lasery CO2 emitują kontrolowane impulsy świetlne, które podgrzewają tkanki miękkie, czyli podniebienie miękkie, łuki podniebienne i nasada języka.
Podgrzewanie tych tkanek powoduje skurczenie się włókien kolagenowych, co z kolei zwiększa sprężystość tkanek. Dzięki temu zmniejsza się podatność na wibrację podczas oddychania, co prowadzi do redukcji chrapania i poprawy przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Rezultat: przespane noce!
Jak wygląda zabieg terapii chrapania
i bezdechu sennego w Gdańsku?
Zabieg NightLase jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny, a co pewnie najważniejsze dla niektórych Pacjentów — nie wymaga znieczulenia. Podczas sesji laserowych Pacjent odczuwa jedynie delikatne ciepło na obszarach poddawanych działaniu lasera. Cały zabieg jest bezpieczny i nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Nie ma więc wielu przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
Rekomenduje się wykonanie serii co najmniej czterech zabiegów, zwykle w odstępach tygodniowych. To pozwala na uzyskanie trwałych efektów i sprawdzenia, czy poprawiła się jakość snu Pacjenta. Tutaj Pacjent już sam musi ustalić, czy problem zniknął. Warto ściągnąć aplikacje, które czuwają cała noc i nagrywają wszelkie głośniejsze dźwięki w nocy. Przy okazji można dowiedzieć się, jak rozkładają się nasze fazy snu i czy nie występują inne problemy, którym warto się przyjrzeć (jak np. zbyt częste obracanie się z boku na bok).
Ważne jest zrozumienie, że NightLase nie jest rozwiązaniem na całe życie, ponieważ przyczyny chrapania i bezdechu sennego mogą się różnić u różnych Pacjentów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to po zakończeniu serii zabiegów można powtórzyć terapię raz w roku, aby utrzymać rezultaty.